کارت اعتباری چیست؟ با ذکر مثال توضیح دهید.

کارت‌های اعتباری (Credit Card) وام‌های بدون وثیقه می‌باشند. یک سری وام کوچک بدون وثیقه که محبوب‌ترین و قابل انعطاف‌ترین منبع اعتبار برای اشخاص است. در واقع کارت‌های اعتباری شبیه وام هستند اما صرف هزینه‌ها و نیازهای روزانه می‌شوند به تدریج مصرف می‌شوند نه یک‌باره، مثل ویزا و مستر‌کارت.

احتمالا همین دو خط برای سوال کارت اعتباری چیست؟ با ذکر مثال توضیح دهید، کافی باشد و ۲ نمره‌ی کامل این سوال را گرفته باشیم اما بهتر است بیشتر و بهتر راجع‌به آن توضیح دهیم و با جواب عالی همین یک سوال، نمره‌ی ۲۰ امتحان را بگیریم و بیخیال ۹ سوال ۲ نمره‌ای دیگر ؛)

برای اولین‌بار در سال ۱۹۵۰ در ایالات متحده آمریکا مفهومی به اسم کارت اعتباری به وجود آمد، آن هم توسط شرکت داینرز (‌Diners) که با قراردادی بین خود و چند رستوران سرویسی ارائه کرد تا با ارائه‌ی کارتی، مشتری از رستوران استفاده کند و در آخر ماه بدهی خودش را بدهد.

کارت‌های اعتباری می‌توانند توسط بانک‌ها، فروشگاه‌ها و سایر موسسات مالی و براساس اعتبارسنجی‌ای که میزان درآمد و توان بازپرداخت شخص را مورد بررسی قرار می‌دهد، صادر گردند.

به بیان خیلی ساده‌تر داشتن کارت اعتباری به معنی دسترسی به منابع مالی، بیش از آنچه در حساب بانکی ما وجود دارد هست که بعد از خرید با کارت اعتباری، هنگام سر رسید به صورت یکجا یا به صورت اقساط پرداخت می‌شود که اگر به صورت یکجا پرداخت شود همان مبلغ خرید و استفاده شده است و اگر به صورت اقساط باشد مقداری به آن سود می‌خورد.

به این شکل اولین‌بار در سال ۱۹۵۹ Bank of America کارت‌های Bank Americard را صادر کرد که بعدها به ویزا کارت تبدیل شد و مثل مستر‌کارت از سیستم اعتباری بانک‌ها استفاده می‌کند.

در ایران تا به حال کارت اعتباری معنا و مفهوم دقیقی نداشته است و به غلط کارت‌های نقدی را همگان کارت اعتباری می‌دانند اما اخیرا بانک ملی تصمیم به صدور کارت اعتباری گرفته است که بعد از اعتبارسنجی مشتریان، کارت‌ها در سطح برنزی (۱۰ میلیون تومان)، نقره‌ای (۳۰ میلیون تومان) و طلایی (۵۰ میلیون تومان) صادر می‌شود.

با این کارت‌ها می‌شود هر نوع کالایی یا خدماتی را خریداری کرد و در پایان هر ماه به اندازه‌ی میزان خرید و براساس توافق قبلی با بانک طی ۱۲ تا ۳۶ ماه اقساط خریداری شده را پرداتخت کرد که نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد می‌باشد که به نظر دیگر معنی کارت اعتباری را پیدا نخواهد کرد و می‌شود همان وام‌های با صود بالا و همان آش و همان کاسه.

سعی شد مطلبی ساده و شسته رفته باشد برای بهترین بهره‌مندی در کمترین زمان که امیدوارم نمره‌ی قبولی خوانندگان را هم به همراه داشته باشد 🙂

سلام، من محمد عباسی‌فرد هستم. مدیر محتوا و روابط عمومی سابق زرین‌پال که همیشه سعی می‌کنه یاد بگیره، انجام بده و خوشحال باشه :)

9 دیدگاه On کارت اعتباری چیست؟ با ذکر مثال توضیح دهید.

پاسخ دهید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.