کردیت کارت چیست و چگونه کار می‌کند؟

کارت اعتباری چیست
کارت اعتباری چیست

کردیت کارت (Credit Card) یا کارت اعتباری وام‌های بدون وثیقه می‌باشند. یک سری وام کوچک بدون وثیقه که محبوب‌ترین و قابل انعطاف‌ترین منبع اعتبار برای اشخاص است. در واقع کارت‌های اعتباری شبیه وام هستند اما صرف هزینه‌ها و نیازهای روزانه می‌شوند به تدریج مصرف می‌شوند نه یک‌باره، مثل ویزا و مستر‌کارت.

مزایای کردیت کارت

هر کدام از این کارت‌های اعتباری ویژگی‌های خاص خودشان را دارند، اما بعضی از آن‌ها علاوه بر یک ویژگی منحصربه‌فرد، میتوانند کلیه خدمات یک کارت بانکی عضو شبکه شتاب را پشتیبانی کنند. به عنوان مثال زرین‌کارت یک کارت بانکی است که به حساب بانکی افرادی که دارای پنل کاربری زرین‌پال هستند تعلق می‌گیرد و در کنار تمام امکانات یک کارت بانکی، با کاهش کارمزد در روزهای هفته و کارمزد رایگان در روزهای سه‌شنبه (سه‌شنبه‌های طلایی زرین‌پال) به رشد درآمدی کسب و کارها کمک می‌کند.

وام کارت اعتباری چیست

احتمالا همین دو خط برای سوال کارت اعتباری چیست؟ با ذکر مثال توضیح دهید، کافی باشد و ۲ نمره‌ی کامل این سوال را گرفته باشیم اما بهتر است بیشتر و بهتر راجع‌به آن توضیح دهیم و با جواب عالی همین یک سوال، نمره‌ی ۲۰ امتحان را بگیریم و بیخیال ۹ سوال ۲ نمره‌ای دیگر ؛)

تاریخچه کارت های اعتباری

برای اولین‌بار در سال ۱۹۵۰ در ایالات متحده آمریکا مفهومی به اسم کارت بانکی به وجود آمد، آن هم توسط شرکت داینرز (‌Diners) که با قراردادی بین خود و چند رستوران سرویسی ارائه کرد تا با ارائه‌ی کارتی، مشتری از رستوران استفاده کند و در آخر ماه بدهی خودش را بدهد.

کاربرد و مزایای کردیت کارت

کارت‌های اعتباری می‌توانند توسط بانک‌ها، فروشگاه‌ها و سایر موسسات مالی و براساس اعتبارسنجی‌ای که میزان درآمد و توان بازپرداخت شخص را مورد بررسی قرار می‌دهد، صادر گردند.

به بیان خیلی ساده‌تر داشتن کارت بانکی به معنی دسترسی به منابع مالی، بیش از آنچه در حساب بانکی ما وجود دارد هست که بعد از خرید با کردیت کارت، هنگام سر رسید به صورت یکجا یا به صورت اقساط پرداخت می‌شود که اگر به صورت یکجا پرداخت شود همان مبلغ خرید و استفاده شده است و اگر به صورت اقساط باشد مقداری به آن سود می‌خورد.

به این شکل اولین‌بار در سال ۱۹۵۹ Bank of America کارت‌های Bank Americard را صادر کرد که بعدها به ویزا کارت تبدیل شد و مثل مستر‌کارت از سیستم اعتباری بانک‌ها استفاده می‌کند.

انتقال پول از کارت اعتباری

کردیت کارت در ایران

در ایران تا به حال کارت اعتباری معنا و مفهوم دقیقی نداشته است و به غلط کارت‌های نقدی را همگان کارت اعتباری می‌دانند اما اخیرا بانک ملی تصمیم به صدور کارت اعتباری گرفته است که بعد از اعتبارسنجی مشتریان، کارت‌ها در سطح برنزی (۱۰ میلیون تومان)، نقره‌ای (۳۰ میلیون تومان) و طلایی (۵۰ میلیون تومان) صادر می‌شود.

وام کارت اعتباری چیست؟

با این کارت‌ها می‌شود هر نوع کالایی یا خدماتی را خریداری کرد و در پایان هر ماه به اندازه‌ی میزان خرید و براساس توافق قبلی با بانک طی ۱۲ تا ۳۶ ماه اقساط خریداری شده را پرداتخت کرد که نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد می‌باشد که به نظر دیگر معنی کارت اعتباری را پیدا نخواهد کرد و می‌شود همان وام‌های با صود بالا و همان آش و همان کاسه.

سعی شد مطلبی ساده و شسته رفته باشد برای بهترین بهره‌مندی در کمترین زمان که امیدوارم نمره‌ی قبولی خوانندگان را هم به همراه داشته باشد 🙂

Posted by
محمد عباسی‌فرد

سلام، من محمد عباسی‌فرد هستم. مدیر محتوا و روابط عمومی سابق زرین‌پال که همیشه سعی می‌کنه یاد بگیره، انجام بده و خوشحال باشه :)

9 دیدگاه

  1. بازم خوبه 🙂 ممنون که وقت گزاشتید و خوندید.

 1. نمره ۱۸
  دو غلط املایی

  1. :))
   ممنون که وقت گزاشتید و خوندید ولی حداقل غلط املایی‌ها رو میگفتین :))

 2. سلام
  وقت گذاشتن درسته نه وقت گزاشتن!

  با تشکر

 3. پاراگراف دو خط ۴ “عالیه” درست نیست.”عالی” درسته که خواننده خودش اونو عالیه میخونه موقع خوندن.حالا زیاد مهم نیست درکل.ممنون از توضیحات خوبتون

  1. ممنون برای دقت نظرت عطا جان 🙂 چشم اصلاح میشه.

 4. حمید رضا

  کارت های اعتباری شاید در ظاهر ایده خوب و کار راه اندازی واسه عامه مردم باشه، اما این کارت ها باعث میشه آدم همیشه بدهکار و در قسط و بدهی باشه.
  خرید می‌کنی، خرید می‌کنی بدون اینکه بصورت واقعی پولی بدی و یهو میبینی که آخر ماه کلی بدهی بابت آوردی ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.