آیا آسیا به قطب یونیکورن‌های فین‌تک تبدیل خواهد شد؟ معرفی ۵ یونیکورن مشهور آسیا

سال ۲۰۱۳ بود که واژه‌ی یونیکورن وارد فرهنگ لغات استارت‌آپی شد. این واژه در واقع به استارت‌آپ‌هایی اطلاق می‌شود که روند رو به رشد بالایی دارند و توانسته‌اند ارزش کسب‌وکار خود را به بیش از ۱ میلیارد دلار برسانند.

در حال حاضر، استارت‌آپ‌های فین‌تک جایگاه ویژه‌ای را در سرمایه‌گذاری به خود اختصاص داده و به یکی از داغ‌ترین مباحث و حوزه‌های فناوری تبدیل شد‌ه‌اند. در واقع می‌توان گفت، عنوان قدرتمندترین یونیکورن‌های جهان در حال حاضر در اختیار فین‌تکی‌هاست.

در نمودار زیر که از وب‌سایت فین‌تک گلوبال اقتباس شده است، روند رو به رشد سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی فین‌تک بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ را مشاهده می‌کنید.

همان‌طور که می‌بینید تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی فین‌تک شدیدا افزایش پیدا کرده است. با این‌که بسیاری از این‌ سرمایه‌گذاری‌ها در آمریکا و اروپا صورت گرفته است، اما فین‌تک آسیا نیز با سرعت بسیاری در حال گسترش است.

در واقع، فین‌تک در آمریکا و اروپا از پیشرفت چشم‌گیری برخوردار است، اما اگر کمی به عقب برگردیم و نگاهی به سال‌های اولیه پیدایش آن در آسیا بیندازیم، به این نتیجه خواهیم رسید که نسبت همسویی و سرعت سازگاری این قاره‌ی کهن با تحولات جدید در مقایسه با دیگر قاره‌ها به مراتب بیشتر بوده است. چرایی این موضوع، ریسک‌پذیری بالای مردم آسیا علی‌الخصوص چین و هند است که منجر به پیدایش یونیکورن‌های فین‌تک آسیا شده است.

براساس لیست مطرح شده در cbinsights از ۳۱۰ یونیکورن دنیا حدود ۱۰۹ عدد آن‌ها متعلق به آسیا است و این آمار بسیار قدرتمندی برای آسیا محسوب می‌شود.

برخی از یونیکورن‌های فین‌تک آسیا

پالیسی‌بازار

یک حادثه‌ی کوچک می‌تواند آینده‌ی یک خانواده را به نابودی بکشاند. ما آرزو می‌کنیم که هیچ‌کس در چنین شرایطی قرار نگیرد، اما واقعیت اینست که سالانه میلیون‌ها نفر، تنها در کشور ما، در وضعیت مشابه قرار می‌گیرند. برخلاف کشورهای اروپایی، هند از لحاظ امنیت اجتماعی ضعف دارد، افراد ثروتمند شاید بتوانند بعد از حادثه از لحاظ مالی تامین شوند، اما فقرا رنج بسیاری را متحمل می‌شوند. بنابراین ما اعتقاد داریم که با آگاهی‌رسانی از محصولات بیمه می‌توانیم بر زندگی چندین میلیون نفر تاثیر بگذاریم.

این بخشی از متن معرفی تیم هندی پالیسی‌بازار (PolicyBazaar) در وب‌سایت آن‌هاست.

پالیسی‌بازار یکی از یونیکورن‌های فین‌تک کشور هند است که هم‌اکنون ارزش آن به یک میلیارد دلار می‌رسد. این یونیکورن همانند مرجع کاملی، اطلاعات مفیدی را درباره انواع بیمه‌های موجود در هند در اختیار کاربران قرار می‌دهد و امکان مقایسه‌ی آن‌ها را فراهم می‌سازد. این بیمه‌ها شامل بیمه عمر، بیمه سلامت و … است. جهت اطمینان‌خاطر و معقول بودن مقایسه‌ها، پالیسی‌بازار با موسسات مالی و فروش بیمه در هند همکاری می‌کند.

موسسین این شرکت، یاشیش دهیا (Yashish Dahiya)، اونیش نیرجر (Avaneesh Nirjar) و الوک بنسل (Alok Bansal) هستند.

تایگر بروکرز

تایگر بروکرز (Tigger Brokers) یکی دیگر از استارتاپ‌های حاضر در کشور چین است که با جذب نزدیک به ۱ میلیارد دلار سرمایه توانست به یکی از یونیکورن‌های فین‌تک آسیا تبدیل شود.

تایگر بروکرز کارگزاری آنلاین است که توسط وو تیانووا (Wu Tianhua) تاسیس شد. این شرکت، به سرمایه‌گذاران چینی که مایل به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار در خارج از کشور هستند (مخصوصا سهام‌هایی که در بورس اوراق بهادار ایالت متحدیه و هنک کنگ ثبت شده‌اند) یاری می‌رساند. این استارتاپ در سال ۲۰۱۴ شکل گرفته است و هم‌اکنون، با قدرت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

به نقل از وو تیانووا، بنیان‌گذار تایگر بروکرز، دلیل اصلی موفقیت و محبوبیت تایگر بروکرز این است که در زمان مناسب، در جای مناسب قرار گرفته است. قبل از آن، هیچ پلت‌فرم مبتنی بر سرمایه‌گذاری وجود نداشت. از این رو، یک احساس نیازمندی در بین سرمایه‌گذاران چینی به وجود آمد. با ورود اولین کارگزار اینترنتی (تایگر بروکرز) به دنیای فین‌تک، این احساس نیاز برطرف شد. همچنین باعث شد بازار سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار بسیار داغ شود.

تاس

برخی از خبرگزاری‌های آنلاین مدعی هستند که اولین استارتاپ یونیکورن در حوزه فین‌تک در کره‌جنوبی ظهور کرد. این استارتاپ که تاس (Toss) نام داشت و توسط سانگن لی (Seunggun Lee)، تحولی در کره جنوبی برپا کرد. چرا که اولین استارتاپی است که در حوزه فین‌تک کره‌ی جنوبی خدمات ویژه‌ای را ارائه می‌دهد.

تاس در فوریه‌ی سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را با پرداخت‌های فرد به فرد آغاز کرد و سپس سرویس‌های دیگری هم‌چون بیمه، سرمایه‌گذاری، حساب پس‌انداز، مدیریت امتیاز اعتباری و یک داشبورد مالی به خدماتش اضافه کرد. شرکای استارتاپ تاس، شرکت‌های مالی معتبر و دیگر کارگزاران در زمینه فین‌تک هستند که به همگی دست به دست هم دادند تا برای تمام جنبه‌های مالی روزمره خدماتی را ارائه دهند.

می‌توان گفت تاس دقیقا زمانی وارد میدان شد که جای یک سرویس مالی گوشی همراه خالی بود. مردم کره‌جنوبی از پیچیدگی‌های سیستم مالی امروز خسته شده و نیاز به یک پلت‌فرم با کیفیت، آسان و با قابلیت تجزیه‌و تحلیل داشتند تا آن‌ها را از این پیچیدگی‌ها نجات دهد. بنابراین تا حدی می‌توان گفت موفقیت این استارتاپ حتمی بود.

تواندای

تواندای (Tuandai) پلت‌فرم خدمات وام‌دهی چینی با ارزش ۱.۴۶ میلیارد دلار است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بسیار ساده بتوانند وام بگیرند. به عبارتی، این پلت‌فرم خدمات وام را به صورت آنلاین در اختیار کاربر قرار می‌دهد. موسس توانداونگ، لین ژانگ (Lin Zhang) است که هدف از تاسیس این استارتاپ را کمک به کسب و کارهای کوچک و نوپا بیان می‌کند.

در واقع، توانداونگ مبتنی بر فناوری اطلاعات پیشرفته، قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده‌های عظیم، روش‌های حسابرسی دقیق و مدیریت ریسک و کنترل سیستم است. خدماتی که توانداونگ در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، به تنهایی و با توجه به نیازهای سرمایه‌گذاری و تامین مالی، یک پلت‌فرم پایدار، سازگار، کارآمد و مناسب برای اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها کفایت می‌کند. از این رو، موفق شد به یکی از یونیکورن‌های فین‌تک آسیا بدل شود.

وان ۹۷

از دیگر یونیکورن‌های فین‌تک آسیا می‌توان وان ۹۷ را نام برد. یک مارکت‌پلیس (marketplace) مبتنی بر موبایل در هند و موسس آن ویجای شکار شارما (Vijay Shekhar Sharma) است.

پی‌تی‌ام (Paytm) برند پرچم‌دار این شرکت به حساب می‌آید که ارائه‌کننده‌ی طیف وسیعی از خدمات پرداخت از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن به مردم هند است. شارژ کارت مترو، پرداخت قبوض شرکت‌های خدماتی، انتقال وجه، خرید بلیت و وسایل حمل‌ونقل عمومی از جمله‌ی خدمات آن‌ها محسوب می‌شوند.

وان‌۹۷ از طریق پلت‌فرمی ابررایانه‌ای که به طور وسیع در اختیار دارد، محتویات گوشی همراه و خدمات تجاری را به میلیون‌ها نفر از مصرف‌کنندگان گوشی همراه ارائه می‌دهد.

چرا تعداد یونیکورن‌های فین‌تک آسیا رو به افزایش است؟

عوامل متعددی در افزایش فعالیت سرمایه‌گذاری در سراسر منطقه آسیا موثرند. هجوم سرمایه‌گذاران نیز به دلیل توسعه‌ی فین‌تک در این منطقه بوده است.

اولین دلیل توسعه‌ی فین‌تک در آسیا، تعداد بالای جمعیت آن است، خصوصا جنوب شرقی آسیا که بیش از ۶۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد و بیش از ۵۰ درصد آن‌ها زیر ۳۰ سال سن دارند. این افراد جوان اغلب از تلفن‌همراه استفاده می‌کنند و به راهکارهای دیجیتالی علاقه‌ی بسیاری دارند.

دومین دلیل، محبوبیت عجیب تلفن همراه در میان مردم کشورهای آسیایی است. ارتباط از طریق تلفن‌همراه به سرعت در حال رشد است. آمارها حاکی از این هستند که به صورت ماهانه حدود ۳.۸ میلیون نفر بر افراد متصل به اینترنت در آسیا افزوده می‌شود. فقط در تایلند، مصرف‌کنندگان به صورت میانگین روزانه ۴.۴ ساعت از زمان خود را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند.

هم‌اکنون کشور چین با ۳۶ میلیارد دلار جذب سرمایه در رتبه بالاتری از دیگر کشورهای آسیا قرار دارد و بعد از آن هند جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

درنهایت، آسیا همانند جاده‌ای بدون مانع برای سرمایه‌گذاران است. سرمایه‌گذاری در فین‌تک آسیا روز به روز افزایش یافته و رشد می‌کند. بنابراین، بنا به روند رو به رشد تعداد آن‌ها، انتظار می‌رود که جریان سرمایه در منطقه پر جنب و جوش‌تر از قبل شود و در آینده‌ای نزدیک، شاهد موفق‌ترین و پر سروصدا‌تریین یونیکورن‌های فین‌تک در آسیا باشیم.

دانشجوی کارشناسی فناوری اطلاعات هستم و عضوی از تیم بازاریابی محتوایی گراف. علاقه شدیدی به تکنولوژی و نویسندگی دارم که منو به سمت حوزه تولید محتوا سوق داده است.

پاسخ دهید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.