چطور ۱۰ فروش اول خود را انجام دهید؟

وقتی یک فروشگاه اینترنتی جدید راه‌اندازی می‌کنید، اولین فروش‌های شما بیشترین اهمیت را دارند. این فروش‌ها به شما انگیزه می‌دهند و کمک می‌کنند استراتژی بازاریابی خود را اصلاح و نقص‌های عملیاتی خود را برطرف کنید. البته طبیعی است که فروش‌های اول از سخت‌ترین فروش‌ها هستند. اما چطور می‌توان به اولین فروش‌ها دست پیدا کرد؟ کاری سخت که می تواند محرک اولیه‌ای باشد برای رشد و توسعه کسب و کار.

هدف شما این است که با استفاده از هر کدام از روش‌های زیر و به ترتیبی که آمده‌اند، ده بار فروش انجام دهید. سعی کنید تا وقتی با استفاده از یک روش سفارشی دریافت نکرده‌اید به سراغ روش بعدی نروید. هدف شما علاوه بر انجام اولین فروش‌ها، درک کردن ساز و کار هر کانال برای شما و برندتان و همچنین درک سطح دشواری آن‌ها است.

آماده هستید تا اولین فروش‌های خود را تجربه کنید؟

۱. به فهرست پیش‌راه‌اندازی خود ایمیل ارسال کنید

قبلاً هم این مسئله را مطرح کرده‌ایم، اما داشتن یک فهرست ایمیل حتی یک فهرست کوتاه، گام مهمی برای راه‌اندازی کسب و کار شما است. اگر قبل از آغاز به کار کسب و کارتان مجموعه‌ای از ایمیل‌های مخاطبان جمع آوری کرده‌اید، بهتر است قبل از اجرای هر روش جدیدی، ایمیلی به این افراد ارسال کنید. به احتمال زیاد هنگام افتتاح فروشگاهتان این افراد شایسته‌ترین مشتریان احتمالی شما هستند چرا که پیش از این علاقمندی خود را اعلام کرده و ایمیل خود را برای آگاهی بیشتر در اختیار شما گذاشته‌اند.

می‌توانید از سرویسی مانند MailChimp یا سرویس‌های دیگری همچون میل‌چی یا میلرلایت که خدمات خود را برای فضای کسب و کار ایران بهینه کرده‌اند برای ایجاد و ارسال ایمیل به افراد استفاده کرده و افتتاح فروشگاه خود را اعلام کنید.

اگر به این موضوع تا به حال فکر نکرده‌اید یا برای فاز‌های دیگری در کسب و کارتان به آن توجه خواهید کرد شاید بد نباشد در این مرحله سراغ گزینه بعدی بروید.

۲. فروش به دوستان و اقوام به صورت حضوری

مهم‌ترین راهکار برای اولین فروش این است که از یک دوست یا فامیل بخواهید به شکل واقعی از شما خرید کند. نه اینکه مادر خود را مجبور کنید محصولی را بخرد که هرگز از آن استفاده نمی‌کند، بلکه هدف این است که خوب فکر کنید و فردی را در بین دوستان یا اقوام جستجو کنید که واقعاً ارزش آن را درک کرده و از محصول شما استفاده کند. سعی کنید خودتان شخصا با آن‌ها تماس بگیرید، یک قرار کوتاه تنظیم کنید و محصولتان را همراه داشته باشید.

۳. برگزاری مسابقه یا ارائه رایگان محصول

بیایید صادق باشیم، ارائه محصولات مجانی همیشه روشی فوق‌العاده برای جلب توجه افراد به یک محصول جدید بوده است. اگر چه می‌توان استدلال کرد که ارائه اقلام مجانی بیشتر توجه افرادی را جلب می‌کند که به‌دنبال یک معامله پر منفعت هستند، اما اگر این کار درست انجام شود، ماهیت فراگیر مسابقه‌ها می‌تواند ترافیک ابتدایی زیاد و تبلیغ شفاهی برای شما ایجاد کند و در نتیجه حضور و آگاهی نسبت به فروشگاه و محصولات شما را افزایش دهد.

روش‌های فوق‌العاده‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کند ارائه اقلام مجانی خود را بهبود داده و با ارائه حق ورود به مسابقه به شرکت‌کننده‌ها، براساس اشتراک‌گذاری فروشگاه و محصولات شما در رسانه‌های اجتماعی توسط آن‌ها محدوده مسابقه خود را افزایش دهید.

۴. از طریق کانال‌های اجتماعی به دوستانتان بفروشید

در گام قبلی، یکی از دوستان یا اعضای خانواده را به‌صورت رو در رو متقاعد کردید از شما خرید کند. شاید آن شخص را بیرون ملاقات کردید یا در یک دورهمی و مهمانی، یکی از افراد حاضر را هدف گرفتید. اکنون زمان آن رسیده که از طریق رسانه‌های اجتماعی عملیات فروش انجام دهید. فرض کنیم شما هم مانند بسیاری از افراد حسابی در یکی از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر یا اینستاگرام دارید! استراتژی شما برای فروش به دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی باید چگونه باشد؟

اول، پیش از آنکه فروشگاه و محصول خود را پیش همه جار بزنید، سعی کنید رویکردی هوشمندانه‌ و هدفمند پیشه کنید. می‌توانید از جستجوی قدرتمند گراف روابط اجتماعی فیسبوک برای پیدا کردن افرادی استفاده کنید که احتمالاً بیش از همه علاقمند و متمایل به خرید محصولات شما هستند. برای این کار کافیست کلمات کلیدی مرتبط با محصولات خود را جستجو کنید.

وقتی افرادی از فهرست دوستان خود را شناسایی کردید که احتمالاً بیشترین تمایل را به محصول شما دارند، باید به‌صورت شخصی با هر کدام ارتباط برقرار کنید و به آن‌ها پیام دهید.

به‌علاوه، پس از آنکه رویکرد هدفمند بالا را امتحان کردید، می‌توانید به سراغ رویکردی گسترده‌تر و همگانی بروید و چند به‌روزرسانی انجام دهید تا راه‌اندازی فروشگاه جدیدتان را به دوستان خود در فیسبوک اعلام کنید. از آنجا که این افراد دوستان و خانواده شما هستند، در صورتیکه برای شما مقدور است، برای آن‌ها تخفیف ویژه دوستان و خانواده در نظر بگیرید.

۵. در بازارها بفروشید

برای اینکه فروشگاه آنلاین مؤثری داشته باشید، باید همه چیز را امتحان کنید و این شامل بررسی کانال‌های دیگری مثل مارکت ها می‌شود. سایت‌هایی دیوار یا شیپور می‌توانند مکان خوبی برای پیدا کردن اولین مشتری‌ها باشند. این سایت‌ها برای ابتدای کار ایده‌آل هستند چرا که ترافیک زیادی دارند و افراد زیادی در آن‌ها محصولات مختلفی را جستجو می‌کنند. وقتی شروع به کار می‌کنید و به فکر ایجاد ساختار SEO و جذب ترافیک ارگانیک هستید، این کار می‌تواند سرعت رشد شما را افزایش دهد.

۶. شروع تبلیغات همسان

چالش شماره شش مربوط به استفاده از بستر تبلیغات همسان برای فروش است. بسترهای ارائه کننده تبلیغات همسان دقیق‌ترین قابلیت‌های هدف‌گیری تبلیغات را دارد و کانالی است که هر فروشگاه آنلاینی حتماً باید از آن استفاده کند. به یاد داشته باشید که هرچند شبکه‌های اجتماعی ویژگی‌‌ جالبی مثل retargeting دارد، باید مدت زمانی را هم به بازار هدفتان، سبک زندگی آن‌ها، چیزهایی که می‌پسندند و چیزهایی که نمی‌پسندند اختصاص دهید تا به تناسب خوبی با تبلیغ‌هایتان دست پیدا کنید. وقتی تبلیغ محصولتان را شروع کنید، احتمالاً هزینه زیادی را برای اولین مشتری‌هایتان صرف می‌کنید. انتظار این امر را داشته باشید و برای بهینه سازی و ارزیابی نتایج کمپین‌هایتان وقت بگذارید.

به یاد داشته باشید، هدف از اولین فروش‌های شما نباید سودآوری باشد. هدف این فروش‌ها باید یافتن همخوانی محصول و بازار و به‌دست آوردن اولین مشتری ها برای اصلاح استراتژی تبلیغات، ارسال، تکمیل فرآیند خرید و خدمات مشتریان و همچنین کسب تجربه باشد.

۷. از خدمات تبلیغاتی اینستاگرام استفاده کنید

اینستاگرام یک کانال بازاریابی بسیار هدفمند است. برندها بیش از پیش در حال استفاده از حساب‌های کاربری افراد تاثیرگذار هستند تا با تبلیغ در این حساب‌ها، توجه افراد زیادی را به خود جلب کنند. حساب‌های کاربری پر طرفدار (دارای پنجاه هزار تا پانصد هزار دنبال‌کننده) را پیدا کنید و به آن‌ها پول بدهید تا تصویر و توضیحی را به انتخاب شما منتشر کنند.

قیمت‌گذاری بر مبنای حساب کاربری و تعداد دنبال‌کننده‌ها متفاوت است، اما از کانال‌های تبلیغاتی دیگر چندین برابر ارزان‌تر است.

۸. از Google Adwords استفاده کنید

Google Adwords یکی از قدیمی‌ترین شبکه‌های تبلیغاتی آنلاین است. Google Adword۱۲s بر مبنای هدف کاربر عمل می‌کند. بنابراین اگر محصول جدیدی دارید که کسی چیزی در موردش نشنیده، بهتر است سراغ این کانال ارزشمند بازاریابی نروید. Google Adwords می‌تواند در ابتدا کمی پیچیده و ترسناک باشد، اما راهنماهای آنلاین زیادی برای آن وجود دارد.

کلید موفقیت در Google Adwords نظارت پیوسته و ایجاد تغییرات جزئی در کمپین‌تان است. ایجاد یک کمپین به تنهایی مساوی با یک استراتژی برنده نیست. به یاد داشته باشید، درست مثل تبلیغات فیسبوک، ممکن است هزینه‌های اولیه شما برای جذب اولین مشتری زیاد باشد، حتی شاید از قیمت محصول شما نیز بیشتر شود. اما اینجا نیز هدف شما باید یادگیری و کسب اطلاعات بیشتر درباره هر کانال باشد و در ابتدا نباید تنها به فکر سودآوری باشید.

۹. گفته‌های افراد تاثیرگذار را بنویسید

این نوع از پست‌های وبلاگ مطلبی است که گفته‌های افراد اثرگذار در حوزه فعالیت خود در آن گردآوری می‌شوند. این نوع مطالب روش مناسبی برای ایجاد ارتباط با افراد اثرگذار و مهم در حوزه تخصصی شما هستند و شاید حتی مطلبی که نوشته‌اید را با دیگران به اشتراک بگذارند.

نقطه شروع ایجاد مطلبی مفید و هدفمند است که ارزش واقعی ایجاد کند. برای این کار باید مطلبی بنویسید که با محصول و حوزه تخصصی فعالیت‌تان مرتبط باشد و نقل قول‌هایی هم از افراد اثرگذار در حوزه کاری خود در آن ذکر کنید.

به خاطر داشته باشید که باید این کار را با گام‌های کوچک شروع کنید چون هنوز شناخته شده نیستید. به دنبال افرادی باشید که اثرگذارند ولی آنقدر هم بزرگ نیستند که به مطلب یا توئییت شما توجه نکنند.

پس از اینکه مطلب خود را نوشتید، باید یک ایمیل شخصی به افرادی که نامشان در مطلب شما آورده شده است ارسال کنید و به آنها بگویید که کارشان را پسندیده‌اید و نامشان را در مطالب اخیر خود ذکر کرده‌اید. بهتر است در ازای این کار انتظار چیزی از آنها نداشته باشید و اجازه دهید خودشان تصمیم گیری کنند. اگر مطلب شما خوب باشد، این شانس وجود دارد که آن را به اشتراک بگذارند.

به عنوان یک مزیت دیگر، این مطلب وبلاگی تبدیل به بخشی از SEO شما می‌شود. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر بنویسید، گوگل و دیگر موتورهای جستجو مطلبتان را بیشتر ایندکس می‌کنند و به عنوان نتیجه جستجوی افراد نشان می‌دهند.

مورد اضافه: ارجاع دهید

اگر تا اینجای راه آمده‌اید، حتماً چند مورد فروش انجام داده‌اید. چالش نهایی و فوق‌العاده، دستیابی به فروشی است که تداوم داشته باشد. اما چطور؟ اول اینکه باید چنان تجربه خوبی برای افرادی که قبلاً از شما خرید کرده‌اند ایجاد کرده باشید که حاضر باشند کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنند، ولی برای رسیدن به این هدف باید تلاش زیادی انجام دهید.

وظیفه شما این است که شخصاً با همه خریدارهای قبلی خود تماس بگیرید یا به آن‌ها ایمیل بزنید و از تجربه آن‌ها از فروشگاهتان بپرسید. از آن‌ها بخواهید هر بازخوردی از فروش یا محصول شما دارند، مطرح کنند. در نهایت، از آن‌ها بپرسید آیا فرد دیگری را می‌شناسند که به محصول شما علاقمند باشد یا نه و اگر اینطور بود از آن‌ها بخواهید شما را به آن شخص ارجاع دهند تا بتوانید با او ارتباط برقرار کنید.

نتیجه‌گیری

اولین فروش‌های شما بسیار اهمیت دارند. آن‌ها در واقع روشن کننده موتور و آغازگر حرکت هستند. مهم‌ترین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که اولین فروش‌ها بسیار مشکل خواهند بود زیرا تازه باید راه خود را پیدا ‌کنید و روش بازاریابی مناسب جایگاه و کسب و کار مخصوص به خود را به دست بیاورید. اگر برای رسیدن به این دستاورد اولیه مجبور به صرف هزینه یا ارائه تخفیف شدید، نگران نباشید. وقتی که ارزش پیشنهادی، همخوانی محصول با بازار و فعالیت‌های بازاریابی خود را به دقت تنظیم کردید، سودآوری هم حاصل خواهد شد.

سلام، من محمد عباسی‌فرد هستم. مدیر محتوا و روابط عمومی سابق زرین‌پال که همیشه سعی می‌کنه یاد بگیره، انجام بده و خوشحال باشه :)

1 دیدگاه On چطور ۱۰ فروش اول خود را انجام دهید؟

پاسخ دهید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.