وداع با رمز دوم در شب یلدا

رمز دوم پویا از ابتدای دی‌ماه اجباری می‌شود و همه بانک‌ها موظفند که این طرح را اجرا کنند، اما برای برخی مردم در این باره هنوز ابهاماتی وجود دارد. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده استفاده از رمز دوم پویا در تراکنش‌های بدون حضور کارت بانکی از ابتدای دی‌ماه اجباری می‌شود و در واقع رمز دوم‌های قدیمی برای این عملیات کاربرد ندارند، اما برخی بانک‌ها این موضوع را زودتر آغاز کرده‌اند.

تمامی عملیات بانکی که تاکنون از طریق رمز دوم یا همان رمز اینترنتی انجام می‌شد، از ابتدای دی‌ماه دیگر با رمز قبلی قابل انجام نیست و مشتریان بانک‌ها برای استفاده از این خدمات باید از رمز دوم پویا یا یک‌بار مصرف استفاده کنند.

رمز اینترنتی پویا چیست؟

رمز اینترنتی پویا، جایگزین رمزهای ایستا یا ثابت قبلی خواهد شد، این رمزها برای هر تراکنش بانکی منحصربه‌فرد می‌شود و حتی اگر سارقان اطلاعات بانکی را به‌دست بیاورند، نمی‌توانند وارد حساب کاربران شوند و نیاز دارند که از رمز پویا اطلاع داشته باشند. طول عمر رمزهای پویا، تنها ۶۰ ثانیه است و پس از آن به دلیل ملاحظات امنیتی منقضی خواهد شد. بنابراین از دی ماه سال جاری هر تراکنش اینترنتی که پیش از آن با رمز ایستا صورت می‌گرفت، تنها با استفاده از رمزهای پویا میسر خواهد شد. البته بانک مرکزی آخرین فرصت برای اجرای اجباری طرح رمز دوم یک‌بار مصرف را از ابتدای دی‌ماه اعلام کرده، اما هرکدام از بانک‌ها که این طرح را به‌صورت اجباری زودتر از قبل اجرا کنند، بانک مرکزی با آنها مخالفت نخواهد کرد.در همین راستا برخی از بانک‌ها پیش از موعد اعلام شده، اجرای اجباری این طرح را اعلام کرده‌ و با اطلاع‌رسانی پیامکی از مشتریان خود خواسته‌اند که برای فعال‌سازی رمز دوم پویا اقدام کنند. لازم به ذکر است که رمز اینترنتی پویا حداقل ۵ رقمی می‌باشد.

 روش تایید شماره همراه رمز اینترنتی پویا چیست؟‌

کاربران برای تایید شماره همراه برای دریافت رمز اینترنتی پویا می‌توانند به سه روش عمل کنند. روش اول، حضور در شعب بانک‌ها است، گزارش‌ها حاکی از آن است که در حال‌حاضر بسیاری از بانک‌ها از طریق پیامک، افراد صاحب حساب را برای دریافت رمز اینترنتی به شعب دعوت می‌کنند. اگر افراد نیاز به تغییر شماره همراه خود برای دریافت رمز پویا دارند، باید به شعب بانکی مراجعه کنند، علاوه بر این می‌توان با رجوع به خودپردازها یا اینترنت بانک‌ها، هویت خود را تایید کرد. نکته قابل‌توجه این است که اجباری وجود ندارد که شماره همراه به نام فرد دارای حساب باشد، اما بهتر است شماره‌ای انتخاب شود که با نام دارنده حساب یکسان باشد.

روش دریافت رمز دوم پویا چیست؟‌

همچنین برای دریافت رمز دوم پویا نیز دو روش وجود دارد: روش نخست بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های بانکی است که به‌صورت آفلاین نیز رمز دوم پویا تولید می‌کنند و امنیت بالایی برای خرید اینترنتی دارند. روش دوم نیز ارسال رمز دوم به وسیله پیامک از سوی بانک‌ها است. در روش دوم، افراد می‌توانند وارد درگاه خرید اینترنتی شده و پس از وارد کردن اطلاعات کارت، از طریق درگاه اینترنتی، تقاضای رمز پویا کنند. در این شرایط بانک‌ها رمز دوم پویا را به شماره همراه تایید شده، ارسال خواهند کرد. این روش، مانند کد تاییدی است که در حال‌حاضر برخی از برنامه‌ها یا سایت‌های اینترنتی از آن استفاده می‌کنند و به همین دلیل، بسیاری از افراد با این روش آشنا هستند. از سوی دیگر، با توجه به اینکه تمام کاربران از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند و استفاده از اپلیکیشن بانک‌ها میسر نیست، می‌توانند با روش دوم، رمز پویا دریافت کنند.

هزینه دریافت رمز پویا چقدر است؟‌

یکی از ابهامات بهره‌گیری از طرح رمز پویا، هزینه پیامک از سوی بانک‌ها است. بر اساس تاکید بانک مرکزی بانک‌ها اجازه دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای از مردم برای فعال‌سازی یا ارسال پیامک به آنها ندارند و این طرح برای مشتریان بانک هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت، از سوی دیگر بانک‌ها باید هزینه ارسال پیامک به اپراتورها را پرداخت کنند و پیامک ارسال‌شده هزینه‌ای برای مشتریان نخواهد داشت که بانک مرکزی در حال رایزنی با اپراتورها برای کاهش قیمت ارسال پیامک است. بنابراین افراد برای دریافت رمز پویا نباید هزینه‌ای را پرداخت کنند و هزینه ارسال پیامک بر عهده بانک‌ها است.

دلیل استفاده از رمز پویا چیست؟‌

یکی از سوالات مشخص این است که آیا این موضوع تنها مختص به تراکنش‌های بانکی در ایران است؟‌کارشناسان تاکید می‌کنند که رمز دوم پویا در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با این تفاوت که در برخی مواقع این تمرکز روی ccv۲ قرار دارد. بانک مرکزی نیز برای اینکه بانک‌ها در ابزارهای خود کوچک‌ترین تغییررا داشته باشند و با توجه به اینکه مردم با سیستم رمز اینترنتی آشنایی بیشتری داشتند، این طرح را به جای cvv۲ روی همان رمز دوم اجرا کرده است.

آیا افراد حقوقی می‌توانند از رمز پویا استفاده کنند؟‌

گزارش‌ها حاکی است که در حال‌حاضر، امکان دریافت رمز دوم پویا تنها مختص افراد حقیقی است، اما در حال‌حاضر قرار است، تمهیداتی اندیشیده شود که افراد حقوقی نیز بتوانند از رمزهای پویا در تراکنش‌های بانکی بهره ببرند. نکته قابل‌توجه دیگر این است که طرح رمز دوم پویا فعلا برای کارت‌های برداشت و اعتباری انجام می‌شود و سایر کارت‌ها از جمله بن‌کارت‌ها و کارت‌های هدیه با روال سابق کارشان ادامه خواهد یافت. مسوولان تاکید کردند که افراد برای کسب اطلاعات و جزئیات درباره رمز دوم پویا می‌توانند به شعب بانک‌ها مراجعه کرده یا اطلاعات را از روابط‌عمومی بانک‌ها کسب کنند.

ایران اولین کشوری نیست که طرح رمز دوم پویا را ایجاد می‌کند، البته برخی کشورها این طرح را روی کد cvv۲  و برخی دیگر آن را شبیه به ایران بر بستر رمز اینترنتی اعمال می‌کنند، بانک مرکزی نیز برای اینکه بانک‌ها در ابزارهای خود کوچک‌ترین تغییر را داشته باشند و با توجه به اینکه مردم با سیستم رمز اینترنتی آشنایی بیشتری داشتند، این طرح را به جای cvv۲ روی همان رمز دوم اجرا کرده است.

البته گفته می‌شود که در برخی بانک‌ها ارائه این خدمات به مشتریان کمی با مشکل همراه است و کارمندان ترجیح می‌دهند مشتریان را به سمت استفاده از اپلیکیشن‌ها سوق دهند یا اینکه تا زمان اجرای طرح، آن‌ها را از راه‌اندازی رمز دوم پویا دور نگه دارند که بانک مرکزی در این باره قرار بود شنبه ۲ آذر نامه‌ای را با تاکید بر نظارت بر اجرای صحیح این طرح ارسال کند.

بانک مرکزی آخرین فرصت برای اجرای اجباری طرح رمز دوم یک‌بار مصرف را از ابتدای دی‌ماه اعلام کرده، اما هر کدام از بانک‌ها که این طرح را به صورت اجباری زودتر از قبل اجرا کنند، بانک مرکزی با آن‌ها مخالفت نخواهد کرد.پل

در همین راستا برخی از بانک‌ها پیش از موعد اعلام شده، اجرای اجباری این طرح را اعلام کرده‌ و با اطلاع‌رسانی پیامکی از مشتریان خود خواسته‌اند که برای فعال‌سازی رمز دوم پویا اقدام کنند.

طرح رمز دوم پویا فعلا برای کارت‌های برداشت و اعتباری انجام می‌شود و سایر کارت‌ها از جمله بن‌کارت‌ها و کارت‌های هدیه با روال سابق کارشان ادامه خواهد یافت.

بر اساس آمار پلیس فتا، در حال حاضر حدود ۸۰۰ پرونده در روز در این پلیس ثبت می‌شود که بخش قابل توجهی از آن مربوط به پرونده‌های فیشینگ است.

بانک مرکزی نیز رقم تراکنش‌های بین‌بانکی و و درون بانکی بدون حضور کارت را در طول روز حدود ۳۰ میلیون اعلام کرده است.

Posted by
امین شیرکوند

امین هستم. مدیر روابط عمومی زرین پال. به زمینه‌های ارتباطات و فناوری علاقه زیادی دارم، که همین دلیل بودنم در اینجاست.

40 دیدگاه

 1. چه مسخره مثلا الان برنانه رمزبان که برا بانک ملی رمز دوم یکبار مصرف میده رو اندروید ۱۰ جواب نمیده و بسته میشه من چیکار باید کنم پس؟!!!

 2. ما در همبازار از درگاه پرداخت زرین پال استفاده میکنیم، باید دید پس از اجرایی شدن رمز دوم پویا، چه تغییری در تعداد تراکنش ها صورت می پذیرد

 3. علی امیری

  بهتر بود به جای رمز دوم از CVV2 پویا استفاده میشد.
  و برای خرید های زیر ۲۰۰ یا ۵۰۰ یا ۱ ملیون تومان با همون روش قبلی تراکنش انجام میشد.
  کم کم میشد مبلغ رو کمتر کرد ولی برای پرداخت های خرد همچنان از همون روش استفاده میشد.

 4. برای زرین کارت چه کنیم؟ رمز پویا از کجا بیاریم براش؟

  1. امین شیرکوند

   سلام علی جان. هر موقع که فعال بشه اطلاع میدیم.

 5. سلام حقیقی رو حقوقی رو جابجا زدید

  فعلا برای حقیقی ها (مردم) رمز پویا فعال میشه و بعدا برای حقوقی ها (شرکت‌ها)

  “امکان دریافت رمز دوم پویا تنها مختص افراد حقوقی است، اما در حال‌حاضر قرار است، تمهیداتی اندیشیده شود که افراد حقیقی نیز بتوانند از رمزهای پویا در تراکنش‌های بانکی بهره ببرند.”

  1. امین شیرکوند

   سلام محمد جان.
   ممنون از نگاه تیز بینت.

 6. سلام و درود

  فکر کنم اینجا حقیقی و حقوقی رو جابجا نوشتید:

  گزارش‌ها حاکی است که در حال‌حاضر، امکان دریافت رمز دوم پویا تنها مختص افراد حقوقی است، اما در حال‌حاضر قرار است، تمهیداتی اندیشیده شود که افراد حقیقی نیز بتوانند از رمزهای پویا در تراکنش‌های بانکی بهره ببرند

  1. امین شیرکوند

   سلام دوست عزیز.
   بله درسته حق با شماست…اصلاح شد.

 7. سلام. بسیار ممنونم از اطلاعات کامل و یادآوری تون.
  درمورد احراز هویت در سایت ها هم فکر میکنم با وجود رمز یک بار مصرف خیلی بهتر میشه و حداقل بخشی از احراز هویت ها حذف یا ساده تر بشه.

 8. ممنون از مطلب مفیدتون

 9. با سلام
  خلاصه و مفید بود توضیحتون ، ممنون. صرفا در مورد هزینه پیامک ابهام داشتم که بنظر رفع شد! البته باید در آینده دید!
  بهرحال بنظرم سطح تراکنش ها پس اجرایی شدن پویا، کمی کمتر بشه یا حداقل اینکه تمامی مردم با این مسئله روبرو بشن و از اون شناخت کاملی پیدا کنن.
  پویا برای تراکنش های بالا و میلیونی خوبه ولی تراکنش های پایین؟

 10. خب الان تکلیف زرین کارت ها چی میشه ؟ رمز یکبار مصرف از کجا باید دریافت کرد ؟

  1. امین شیرکوند

   سلام دوست عزیز.
   خدمتتون اطلاع رسانی میکنیم.

 11. زیادم چیز بدی نیست . صد درصد اوایلش گیج کننده ست ولی به مرور برای کاربران جا میفته…

 12. وای به نظرم فاجعه ای برای کسب و کارهای اینترنتی هستش، اما فیشینگ رو خوشبختانه تعطیل میکنه.

  امیدوارم تمهیداتی برای سهولت در این طرح در نظر گرفته بشه که کسب کارهای مثل ما ضربه نخورند. ما در سامانه ویرا چک راهکارهای متنوعی برای مهاجرت به استرالیا ارائه میدیم که کلاهبرداری ها رو کم کنیم اما با این طرح امیدوارم به مشکل نخوریم.
  سایه اتون برقرار.

 13. سلام، ممنون از مطالب شما

 14. بیشترین تاثیر رو برای نرم افزاری های بانکی مثل اپ …. داره . باید برای هرکاری درخواست رمز دوم داد / خیلی حوصله سر بر هستش

 15. هنوز که همون رمز قبلی قابل استفاده هست. امیدوارم باز هم تاخیر داشته باشه من شماره موبایلم عوض شده و حوصله ندارم تا بانک برم ??

 16. زرین کارت نیاز به رمز پویا ندارد؟

  1. امین شیرکوند

   سلام مهدی جان
   نه زرین کارت با همون رمز دوم ایستا قابل استفاده‌ـست.

 17. سلام
  بد نبود اگه یه مقدار هم در این مورد انتقاد میکردین!

 18. من از رمز ایستگاه استفاده می کنم فایده نداره و میگه این کارت مجاز به انجام این عملیات نیست و ازداین حرفا
  چکار کنم؟

  1. امین شیرکوند

   سلام دوست عزیز
   مهلت استفاده از رمز ایستا به پایان رسیده و باید با توجه به مراحل فعال سازی رمز دوم پویای مربوط به بانک مورد نظرتون افدام کنید.

 19. تشکر بخاطر سایت خوبتون عالی بود

 20. ای بابا ببین چه وضعیتی راه انداختن :))
  میای یه کارت به کارت ساده که قبلا در عرض ۲۰ ثانیه انجام میشد رو انجام بدی میری تو نرم افزار شماره کارت و مبلغ رو میزنی بعد میگه رمز دوم بر میگردی نرم افزار رمز ساز و باز میکنی خود نرم افزار یه رمز لوکال داره اونو میزنی رمز دوم پویا که کلا ۶۰ ثانیه وقت داره و همیشه نصف زمانش پر شده رو کپی میکنی بعد بر میگردی تو نرم افزار انتقال وجه میبینی کلا بسته شده باید مراحل رو از اول بری :)) مراحل رو از اول میری کلا اون رمزه باطل شده :))))))

  زرین کارتم که قربونش برم هر چقدر تلاش کردم نتونستم رمز پویا رو براش فعال کنم , طبق تجربه ای که داشتم بانک های “شهر” و “مسکن” ساده ترین روش های فعال سازی رو دارند و هم اپلیکیشن iOS و هم اندرویدشون به درستی کار میکنه و با فیس ایدی و اثر انگشت سازگاره در هر دو سیستم عامل ( بانک های دیگه از جمله خود بانک آینده یا فعال سازیشون یه مشکلی داره یا نرم افزارشون داستان داره )

  در مجموع خیلی قضیه رو پیچیده کردند از زرین پالم خواهش داریم در صورتی که امکان داره این رویه رو برای کارت هاش در نظر نگیره:)) یا اگه هم در نظر گرفته یه راهیی رو بگه تا ما رمز دوم پویا رو براش فعال کنیم 😐

  با تشکر از زرین پال ❤️

 21. مطالب این سایت همیشه جزو بهترینهاست ممنون از اینکه برای مخاطبتون وقت میذارین.

 22. درسته سخت شد ولی بنظرم اقدام خوبیه، اگر چه اگر یک اپلیکیشن برای تمام بانک ها میدادن خیلی راحت تر بود.
  ممنون از سایت خوبتون

 23. مطلب بسیار مفیدی بود، مثل همیشه عالی.
  سعی میشد همه ی پلتفرم ها یکجا بر روی یک برنامه اجرا بشه خیلی بهترم میشد.

 24. مطلب خیلی مفیدی بود ممنون.
  شرکت ما خیلی وقته داره از خدمات شما استفاده می کنه واقعا خدمات خوبی ارائه می دید ممنون

 25. با سلام،
  آیا در آپدیت جدید رمز دوم پویا، شرایط سخت تر می شود؟ شما در این زمینه اطلاعی دارید؟

  با تشکر

 26. این خیلی خوبه، زرین پال سال های زیادی هست که بهترین ایده ها رو ارائه میده، و شاید بهتر باشه کمی انعطاف داشت تا خدمات روز به روز بهتر بشن، هر چن اپلیکیشن های پرداخت ما خیلی هاشون ضعف داره، ولی تا سیستم بانکی ما مشکلاتش برطرف نشه همیشه در حال تغییرات زیاد خواهیم بود

 27. این خیلی خوبه، زرین پال سال های زیادی هست که بهترین ایده ها رو ارائه میده، و شاید بهتر باشه کمی انعطاف داشت تا خدمات روز به روز بهتر بشن، هر چن اپلیکیشن های پرداخت ما خیلی هاشون ضعف داره، ولی تا سیستم بانکی ما مشکلاتش برطرف نشه همیشه در حال تغییرات زیاد خواهیم بود

 28. مطلب جذاب و عالی بود
  یعنی الان دسترسی خیلی سریعتری داریم ؟

 29. مطلب خیلی مفیدی بود ممنون.
  خدمات عالی ارائه می دهید

 30. با تشکر از خدمات خوب شما. بنده به تازگی با خدمات شما آشنا شدم. از طریقی می تواند درگاه پرداخت در سایت ایجاد کرد؟

 31. زرین پال بهترین و سریع ترین روش برای پرداخت الکترونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.