آینده فین تک

یک سال دیگر از رشد صنعت فین تک گذشت: فین تک تا ۲۰۳۰ چگونه تغییر خواهد کرد؟

پس از گذر برخی از استارت‎‌آپ‌های فین‌تک از مانع‌هایی که اخیرا با آن‌ها مواجه شدند، گسترش برگزاری نشست‌ها و تلاش‌های فعالان این حوزه برای اتحاد بیشتر، به نظر می‌رسد زمان اوج‌گیری در فین‌تک فرا رسیده است. با این‌که همه از هم سوال می‌کنند که آیا در حباب فین‌تک گیر افتاده‌ایم یا نه؟ اما همگی به آینده‌ی فین‌تک امیدوار بوده و چشم‌انداز طولانی‌تری را برای آن متصور هستند.

افزایش تعداد استارت‌آپ‌ها و توسعه‌های بین‌المللی نیز انرژی مضاعفی به فعالان این حوزه می‌دهد تا کار خود را با جدیت بیشتری ادامه دهند. با نزدیک شدن به سال جدید می‌خواهیم گذری داشته باشیم بر آینده‌ی فین‌تک؟!

ظهور فین‌تک و رشد تدریجی و مداوم آن

افزایش علاقه به فین‌تک با افزایش خواسته‌ها و نیازهای برآورده نشده‌ی مردم توسط بانک‌ها شروع شد و با ایده‌های ناب، استقبال مردم و سرمایه‌گذاری‌های جدید بیشتر مورد توجه قرار گرفت. این‌ها مواردی هستند که همگی به سادگی آن‌ها را اذعان می‌کنیم، اما بیایید با مستندات و آمار دقیق‌تری پیش برویم.

براساس مطالعه‌ای که توسط World Fintech Report 2017 انجام شد، حدود ۵۰.۲٪ از مشتریان جهانی از محصولات و خدمات حداقل یک استارت‌آپ فین‌تک نیز بهره‌مند می‌شوند. نمودار زیر را به دقت نگاه کنید.

آمار بهره‌برداری از فین تک

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، شرکت‌های فین‌تک جهان بیشترین تاثیر را در مدیریت سرمایه‌گذاری اعمال کرده‌اند، که ۱۷.۴٪ مردم فقط به خدمات فین‌تک و ۲۷.۴٪ نیز خدمات فین‎‌تک همراه با خدمات سنتی روی آورده‌اند. در بخش خدمات بانکی ۲.۹٪ از مردم فقط از خدمات فین‌تک و ۲۶.۵٪ درصد از خدمات فین‌تک علاوه بر خدمات سنتی بهره‌مند می‌شوند. این گزارش هم‌چنین نشان‌ می‌دهد که ۴۶.۲٪ از مصرف‌کنندگان از راه‌‌حل‌های بیش از ۳ ارائه‌دهنده‌ی فین‌تک بهره‌مند می‌شوند. این آمار همگی حاکی از این هستند که راه‌حل‌های فین‌تک در حال تهدید وفاداری مشتریان نسبت به بانکداری سنتی هستند و فرصت‌های جدیدی برای گردهم‌آوردن راه‌حل‌های مختلف تحت یک پلتفرم واحد را شکل می‌دهند.

سرویس‌های ارزشمند فین‌تک یا خدمات قابل اعتماد موسسه‌های سنتی‌

در حالی‌که فین‌تک از بسیاری از جهات بهتر از روش‌های سنتی است، از جمله ارائه‌ی راه‌حل‌های مشتری‌محور و هزینه‌های کمتر اما هنوز هم سازمان‌های مالی سنتی در برخی از عرصه‌های مهم هم‌چون اعتمادسازی موثرتر از رقبای فین‌‌تکی خود عمل می‌کنند.

در مقابل ۳۶.۶٪ از مصرف‌کنندگانی که به خدمات سنتی اعتماد دارند، تنها ۲۳.۶٪ از مصرف‌کنندگان فین‌تک به ارائه‌دهندگان خدمات خود اعتماد دارند.

نکته‎‌ی بسیار مهمی که باید به آن اشاره کرد اینست که مشتریان با این‌که از خدمات فین‌تک بهره می‌گیرند و به چنین سرویس‌هایی نسبت به خدمات سنتی گرایش بیشتری دارند، اما تحقیقات نشان می‌دهند که رضایت نسبت به این خدمات بین مشتریان بسیار کم است و آن‌ها خواستار موارد ذیل هستند تا رضایت و اعتماد لازم را به دست آورند.

کیفیت خدمات: مشتریان امروزی معتقدند کسب‌وکارهایی که خدماتی با کیفیت پایین ارائه می‌کنند، همان بهتر که وجود نداشته باشند. یک کسب‌وکار مشتری‌پسند کسب‌وکاری است که خود را در جایگاه مشتری قرار ‌دهد تا درک بهتری از نیازها و خواسته‌های آن‌ها داشته باشد. سپس برای ارائه‌ی خدمات بهتر برنامه‌ریزی‌و تلاش کند، تنها در چنین شرایطی اعتماد مشتری را جلب خواهد کرد. به عنوان مثال، کیفیت کمتر خدمات فین‌تک کنونی در موبایل‎‌ها منجر به نارضایتی بسیار از مشتریان آن‌ها شده است.

تفکر رو به جلو: نیروی محرکه‌ی کسب‌وکارهای موفق، ارائه‌ی یک چشم‌انداز واقعی و ارزشمند است. مشتریان به کسب‌وکارهایی اعتماد می‌کنند که مطمئن هستند، آن کسب‌وکار آینده‌ی روشن و موفقی برای خود خواهد ساخت. به عنوان مثال، نگرانی صاحبان کسب‌وکارهای فین‌تک از این‌که آیا در حباب فین‌تک هستند یا نه، منجر به عقب‌نشینی مشتریان‌شان نیز می‌شود.

اخلاق حرفه‌ای: مشتریان از فین‌تکی‌ها انتظار دارند تا مشتری‌محورتر از بانک‌ها وسایر موسسات سنتی عمل کنند و کلیه‌ی مسائل اخلاقی که به کسب‌وکار آن‌ها مرتبط می‌شوند را مدنظر قرار دهند. به عنوان مثال، نبود امکان بستن اکانت در سرویس‌های پرداخت ناراحتی و نارضایتی بسیاری از مشتریان را منجر شده است.

در حال حاضر، ارائه‌دهندگان خدمات مالی سنتی و غیرسنتی در حال تلاش برای رفع خواسته‌های مصرف‌کنندگان به صورت دیجیتال هستند و به نظر می‌رسد تجزیه‌وتحلیل‌های پیشرفته برای درک بهتر مصرف‌کننده و ارائه‌ی راه‌حل‌های شخصی در نهایت برنده‌ و بازنده را مشخص خواهد کرد.

آینده‌ی غیرقابل پیش‌بینی فین‌تک

متخصصان پیش‌بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۰ تعداد استارت‌آپ‌های فین‌تک هم‌چنان توسعه پیدا کند و میزان رشد فین‌تک از ۲۰٪ به ۳۵٪ برسد. اما دقیقا مشابه چرخه عمر محصولات سنتی، به نظر می‌رسد استارت‌آپ‌های فین‌تک نیز با دوران بلوغ و افول مواجه شوند. براساس این پیش‌بینی‌ها پس از سال ۲۰۲۳ بانک‌های نوآور و پیشرو قدیمی خواهند توانست به این مسابقه پایان دهند. اما برخی از استارت‌آپ‌ها که نوآورمحور هستند و توانسته‌اند اعتماد مشتریان را به خوبی جلب کنند، هم‌چنان به رشد خود ادامه خواهند داد.

آینده فین‌تک

به عبارت ساده‌تر، نمی‌توان گفت فین‌تک در یک حباب اقتصادی قرار گرفته است، شاید دلهره و ترسی که این روزها نسبت به حباب فین‌تک داریم از حباب دات کام نشات می‌گیرد. زیرا به نظر نمی‌رسد فین‌تک به دلیل “جدید بودن” و یا “خاص بودنش” مورد علاقه قرار گرفته باشد، بلکه آن‌چه که فین‌تک را ارزشمند ساخته رفع نیازهای واقعی هستند، نیازهایی که شرکت‌ها و بانک‌های سنتی به خوبی پاسخگوی آن نیستند.

البته هیچ چیزی در مورد آینده قطعی نیست و براساس اثر پروانه‌ای ممکن است با یک اتفاق همه چیز کن‌فیکون شود. به عنوان مثال، نظرسنجی‌های اخیر نشان دادند که به طور متوسط ۵۰ درصد از نسل هزاره خدمات فین‌تک را به خدمات مالی سنتی ترجیح می‌دهند. مطمئنن نسل جدیدتر که توسط این افراد آموزش داده خواهند شد، از ابتدا با خدمات مالی جدیدتری آشنا خواهند شد و بنابراین منحنی طول عمر فین‌تک بستگی زیادی به آن‌ها خواهد داشت و ممکن است دوره‌ی افولی برای آن پدید نیاید.

همه‌چیز بستگی به شرایط و میزان نوآوری‌ها دارد، آینده‌ی فین‌تک تا چند سال بعد کاملا مبهم است.

چشم‌انداز فینتک

کارشناس ارشد مدیریت کسب وکار (MBA) وبلاگ‌نویس کسب و کار و محقق حوزه بازاریابی محتوا

5 دیدگاه On یک سال دیگر از رشد صنعت فین تک گذشت: فین تک تا ۲۰۳۰ چگونه تغییر خواهد کرد؟

پاسخ دهید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.