فنون مذاکره و دریافت هزینه از کارفرما در فریلنسری

فریلنسری چیست
فریلنسری چیست

در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین مهارت، یعنی مهارت مذاکره با کارفرما بپردازیم و با بهترین و سریع‌ترین شیوه‌ی دریافت هزینه آشنا شویم.

در بخش اول یعنی درآمدزایی با فریلنسری و همچنین بخش دوم، مهارت های یک فریلنسر موفق اصلی‌ترین مهارت‌هایی که یک فریلنسر موفق باید داشته باشد را آموختیم. در بخش سوم (بخش آخر)، قصد داریم به مهم‌ترین مهارت، یعنی مهارت مذاکره با کارفرما بپردازیم و با بهترین و سریع‌ترین شیوه‌ی دریافت هزینه آشنا شویم.

مهارت‌‌های ضروری برای یک مذاکره‌ی موفق و حرفه‌ای

مذاکره یک هنر است که اگر فرد با اصول اولیه‌ی آن آشنایی کامل داشته باشد و به فنون آن مسلط باشد می‌تواند تا حد  بسیار زیادی سرنوشت شغلی خود را تغییر دهد. همان‌طور که می‌دانید مذاکره‌ی تجاری بخش جدایی‌ناپذیر زندگی امروزی است و حتی اگر تمایلی به مذاکره با افراد نداشته باشید، خواه ناخواه در فرآیند شغلی خود با آن مواجه خواهید شد. علی‌الخصوص همین که شما یک فریلنسر هستید ضرورت این مساله را چندین برابر افزایش می‌دهد.

تمام منافع انسان ارتباط مستقیمی با نحوه‌ی مذاکره و گفتگو با دنیای پیرامون‌اش ارتباط مستقیم دارد. هر فردی در مذاکره معمولا تلاش می‌کند تا امتیازاتی را به دست بیاورد و قطعا مذاکره‌ای موفق است که شما بتوانید امتیاز بیشتری به‌دست بیاورید و کمترین امتیاز را به طرف مقابل خود بدهید. البته نگه‌داشتن طرف مقابل تا پایان کار هم یک بُرد برای شما محسوب می‌شود.

از Anchoring Effect استفاده کنید.

اثر لنگراندازی ذهنی (Anchoring Effect)، یکی از سوگیری‌های شناختی است که در تصمیم‌گیری‌ها، رفتارها، و در نهایت باورهای فرد تاثیر به‌سزایی دارد. معمولا اولین گزینه‌هایی که در مذاکره با کارفرما یا مشتری خود مطرح می‌کنید، تاثیر بسیار زیادی در انتخاب نهایی فرد مقابل‌تان می‌گذارد. اگر برای دریافت پروژه مذاکره می‌کنید، در همان ابتدای کار، بالاترین رقم پیشنهادی خود را برای دریافت دستمزدتان درخواست دهید. مطمئن باشید در انتهای مذاکره، مشتری شما پیشنهاد شما را پایین می‌آورد، به همین خاطر اگر از همان ابتدا پیشنهاد بالایی ارائه دهید، بهتر از این است که قیمت پایینی پیشنهاد دهید و بعد برای بالا بردن یا افزایش آن مذاکره کنید.

تامپسون می‌گوید: «برد با کسی است که پیشنهاد اول را بدهد. ممکن است طرف مقابل‌تان، پیشنهاد شما را مسخره یا غیرمنطقی بداند، اما اصلا مهم نیست، این‌که شما کاری را انجام داده‌اید که به درستی آن مطمئن هستید، اهمیت دارد.»

در مذاکره شبیه یک آینه عمل کنید.

وقتی افراد با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، از رفتارهای هم تاثیر می‌پذیرند، لهجه، الگوهای رفتاری، حالات چهره و زبان‌ِ بدن از جمله فاکتورهایی هستند که می‌توانند از رفتار دیگران به ما منتقل شوند. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که تلاش می‌کنند الگوهای رفتاری طرف مقابل‌شان را در مذاکرات تقلید کنند، نه تنها مذاکره‌کنندگان بهتری هستند، بلکه با این‌کار دامنه‌ی ارتباطی خوبی برای خودشان تشکیل می‌دهند که در نهایت باعث گسترش ارتباط با افراد خواهد شد. به صورت کلی مذاکره‌کنندگانی که رفتار طرف مقابل را تقلید می‌کنند، نتایج بهتری به‌دست می‌آورند و در نتیجه عملکرد بهتری هم دارند.

روی پتانسیل‌هایی که دارید تاکید کنید.

این دستاوردهای شما نیست که توجه دیگران را به سمت خود جلب می‌کند، بلکه پتانسیل‌ها و توان بالقوه و حال حاضر شماست که جذابیت دارد. در واقع عدم قطعیتی که در ارائه‌ی پتانسیل‌ فردی وجود دارد، نسبت به انعکاس یک حقیقت شناخته شده یعنی دستاوردهای شما، از لحاظ روان‌شناختی تاثیرگذاری بیشتری دارد.

برای دریافت هزینه‌ی پروژه، حتی یک ثانیه را از دست ندهید.

با توجه به این‌که ممکن است در برخی از پروژه‌ها، هیچ قراردادی میان شما و شخص کارفرما تنظیم نگردد، بهتر است برای دریافت دستمزد خود، به جای استفاده از روش‌های سنتیِ کارت به کارت کردن و واریز به شماره حساب، از روش‌های نوین مالی استفاده کنید. با استفاده از روش‌های پرداخت اینترنتی مطابق با آخرین تکنولوژی‌های روز فناوری‌ مالی، می‌توانید چندین کار مختلف را به صورت خودکار و بدون نیاز به صرف زمان و انرژی مدیریت کنید. به عنوان مثال اگر یک گرافیک دیزاینر مستقل هستید، می‌توانید با استفاده از زرین لینک مجموعه زرین پال یک لینک پرداخت بسازید و اطلاعات دلخواه خود را برای معرفی به کارفرما در آن وارد کنید و حق‌الزحمه‌ی پروژه‌ را در آن لحاظ کنید. در این حالت، پس از توافق با شخص سفارش‌دهنده‌ی پروژه، تنها نیاز است تا لینک پروژه‌ی خود را جهت پرداخت برای کارفرما ارسال کنید.

استفاده از لینک سریعِ پرداخت اینترنتی، علاوه‌بر این‌که به شما کمک می‌کند یک گزارش کامل از پرداخت‌ها و تراکنش‌های انجام شده داشته باشید و برای امور حسابرسی کارهای خود زمان ویژه‌ای صرف نکنید، باعث می‌شود در مقایسه با گذشته، وجهه‌ی کاری حرفه‌ای‌تری داشته باشید. همچنین با لینک پرداخت اینترنتی می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز، از کارفرما بخواهید مبلغ توافق شده را از طریق کلیک روی لینک ارسال شده توسط شما پرداخت کند و زمان واریز را به روزها و ساعت‌های کاری موکول نکند. فراموش نکنید که شما یک فریلنسر هستید، حتی اگر در کار خود بهترین باشید و با کارفرما نیز به یک توافق مشترک برسید، نباید دریافت هزینه‌ی پروژه را به زمانی دیگر موکول کنید، ممکن است در همین فاصله، کارفرما از سفارش پروژه منصرف شود یا به هر دلیلی، آن را به شخص دیگری واگذار کند، بنابراین اگر می‌خواهید یک فریلنسر پول‌ساز و موفق باشید، باید برای هر ثانیه‌ از زمان خود ارزش قائل شوید.

لینک پرداخت چه تاثیری در افزایش درآمد فریلنسرها دارد؟

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که درصد زیادی از فریلنسرها اغلب با آن مواجه می‌شوند، نحوه‌ی دریافت هزینه‌ی پروژه‌‌ها از کارفرمایان است، مشکلاتی مانند فرآیند‌ زمان‌بر و خسته کننده‌ی ارسال شماره‌ی کارت و توضیحات، بررسی فیش واریزی کارفرما، بررسی مشخصات و بررسی صحت‌ِ واریز انجام شده، و غیره که در بیش‌تر مواقع به علت درصد بالای خطای انسانی، یا مشکلات دیگری مانند قطعی ناگهانی درگاه‌ پرداخت اینترنتی و حجم بالای ترافیک تراکنش‌ها و مسائلی از این دست، فرآیند پرداخت را به تعویق می‌اندازد. زرین‌پال با ارائه‌ی محصولی به نام زرین‌لینک، امکانی فراهم کرده است تا در شرایط بد اقتصادی این روزها، هیچ مانعی سد راه درآمدزایی افراد نباشد، علی‌الخصوص افرادی که قصد دارند بدون وابستگی به ارگان خاصی، به صورت مستقل درآمدزایی کنند و کسب و کار خودشان را داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین امکاناتی که در سرویس زرین‌لینک پیاده‌سازی شده است، قابلیت مسیردهی هوشمند و جلوگیری از بروز اختلال هنگام پرداخت‌ افراد است که در نتیجه باعث افزایش پرداخت‌های موفق می‌شود. به صورت کلی به کمک مسیردهی هوشمند درگاه پرداخت اینترنتی زرین‌پال، بروز خطا هنگام وارد کردن شماره کارت یا سایر اطلاعات بانکی توسط فرد پرداخت‌کننده، کاهش یافته و ضریب پرداخت موفق به مقصد نهایی افزایش می‌یابد.

چگونه برای دریافت هزینه از کارفرما، لینک پرداخت بسازم؟

برای ساختن زرین‌لینک اولین قدم ثبت‌نام و عضویت در پنل پذیرندگان زرین‌پال است. پس از تکمیل ثبت‌نام، تنها نیاز است از منوِ سمت راست پنل خود، روی گزینه‌ی محصولات کلیک کنید و پروژه‌ یا فعالیت خود را در قالب یک محصول جدید تعریف کنید، و با ثبت مبلغ موردنظرتان برای هر پروژه، لینک جداگانه‌ای برای آن فعالیت بسازید. پس از این‌که مراحل ساخت پروژه‌ (محصول جدید) را به اتمام رساندید، به صورت خودکار زرین‌لینک آن پروژه نیز ایجاد می‌شود. سپس می‌توانید لینک آن را کپی کنید و به از طریق کانال‌های پیام‌رسان، یا چت خصوصی در شبکه‌های اجتماعی برای کارفرمای خود ارسال کنید. با ارسال زرین‌لینک،  همان‌طور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره کرده‌ایم، انتخاب این‌که کدام روش برای شما و مشتریان‌تان مناسب‌تر است کاملا به تصمیم شما بستگی دارد، با این‌حال با توجه به سنجش تجربیات کاربران و مطالعات به دست آمده، بهره‌گیری از روش پرداخت آنلاین تجربه‌ی به مراتب بهتر و موثرتری را برای مشتریان دربردارد. بدیهی است بررسی همه‌ جانبه‌ی این موارد، سهم قابل توجهی در رشد درآمد و افزایش نرخ تبدیل کاربر بازدیدکننده به کاربر پرداخت‌کننده خواهد داشت.

کلام آخربا این روش می‌توانید یک لینک پرداخت لینک پرداخت بدون مبلغ به نام خود بسازید و هنگام ارسال به کارفرما، متناسب با پروژه‌ای که به شما محول شده است، مبلغی در آن وارد کنید. یکی از محاسن دریافت هزینه از مشتریان به وسیله‌ی زرین‌لینک، حذف فرآیند‌های وقت‌گیر کارت به کارت کردن و سرعت‌دهی به فرآیند انتقال وجه از شخصی به شخص دیگر است. علاوه‌بر این در پروژه‌هایی که مبالغی بیش‌تر از سقف مجاز کارت به کارت کردن دارند، نیازی نیست تا باز شدن شعبه‌های بانکی صبر کنید. فراموش نکنید با رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر شده است، اکنون شما یک فریلنسر حرفه‌ای هستید، پس تمام فرآیندهای شغلی خود را حرفه‌ای پیش ببرید.

4 دیدگاه

  1. درود بر مجموعه زرین پال
    واقعا بهترین هستید.انشاا… هر روز پیشرفت بیشتری داشته باشید.

  2. مطلب بسیار عالی بود و موفق باشید و جالب بود

  3. مطلب مفیدی بود، ممنون

  4. قدرت حرف زدن در مذاکره بسیار مهم است و باید یادبگریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.