حساب‌های اجاره‌ای روش جدید پولشویی

Money laundering isometric vector web banner, landing page. Dirty cash received by illegal way or criminal activity cleaning in washing machine illustration. Financial machination, tax evasion concept

حساب‌های اجاره‌ای یکی از مسیر‌های جدید پولشویی است. افراد سودجو با اجاره حساب‌های بانکی برخی افراد کم سواد که با مشکلات مالی مواجه هستد، از این حساب‌ها به منظور پولشویی و فرار مالیاتی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه اجاره کردن حساب تنها با هدف انجام فعالیت‌های مجرمانه صورت می‌گیرد، عواقب ناشی از سوءاستفاده از این حساب‌ها مستقیماً برعهده دارندگان حساب‌ها است و این افراد از مجازات‌های قانونی در امان نخواهند بود.

برخی از فعالان اقتصاد زیرزمینی برای فرار از مالیات سعی در گشایش حساب اجاره‌ای می‌کنند. به‌ این ‌ترتیب که حسابی به نام شخص دیگری گشوده می‌شود و فعال اقتصادی از آن فرد وکالت می‌گیرد که هر گردش مالی در آن حساب رخ دهد، مربوط به اوست و برای این اقدام هم، هرماه به‌عنوان‌ مثال ۲ تا ۵ میلیون تومان حق‌الاجاره به صاحب حساب می‌دهد. غالباً در این موارد فرد متخلف از همان ابتدا دسته‌چک یا کارت اعتباری را به صاحب اصلی حساب نمی‌دهد تا اطلاعی از پروسه فعالیت او نداشته باشد. موجودی حساب، پیامک و … همه به نام فرد متخلف می‌رود نه فردی که مالک آن است. بنابراین او اطلاعی از آن چه در حال رخ‌ دادن است، نخواهد داشت. علاوه بر آن فرد متخلف از صاحب حساب در محضر اقراریه می‌گیرد که محتویات حساب مربوط به اوست و صاحب حساب، هر چند حساب به نام اوست، اختیاری در قبال آن ندارد. برای مثال، برخی افراد اقلام زیرمیزی را از طریق کارت حساب منشی یا اشخاصی غیر از خود فعال اقتصادی دریافت می کنند. در بازار نیز این گونه فعالیت‌ها دیده می شود به طوری که بعضا به نام باربران بازار، حساب‌های ‌می‌گشایند و از طریق آن به فعالیت‌های خود می‌پردازند.

آیا اجاره کردن حساب‌های بانکی برای فرار از پرداخت مالیات جرم محسوب می‌شود؟
بله جرم است. دارندگان اینگونه حساب‌ها چه از طریق وکالت رسمی و چه از طریق واگذاری کارت‌های حساب بانکی خود به افراد غیر، مجرم محسوب می‌شوند و این امر از مصادیق بارز بند ۲ ماده ۲۷۴ قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشد (کتمان درآمد توسط فعال اقتصادی اعم از حقیقی و حقوقی). مالیات‌ها باید از افراد اصلی و سوءاستفاده‌کنندگان از این حساب‌ها وصول شود. اگر مودیان به هر علتی زیر بار پرداخت نروند، پرونده‌های این‌چنینی به قوه‌قضائیه ارسال و مطابق قانون، مرتکب به مجازات‌های درجه شش مندرج در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

صاحبان حساب‌های اجاره ای از حیث مسائل مالیاتی با چه مشکلاتی در آینده مواجه خواهد شد؟
اجاره کارت یا حساب صرفا برای پوشش فعالیت‌های مجرمانه، پولشویی و فرار مالیاتی کاربرد دارد و پیشنهاد دهندگان، کسانی هستند که برای گریز از عواقب فعالیتهای خلاف قانون، مسئولیت آن را در قبال پرداخت مبالغی اندک، یکسره متوجه اجاره دهندگان می‌کنند و هیچ ادعایی مبنی بر اجاره دادن حساب برای مراجع قانونی، مالیاتی، انتظامی و قضایی قابل قبول نیست. کما اینکه ابطال این گونه اقدام مجرمانه پیرامون اجاره کارت‌های بازرگانی نیز از منظر مراجع قضایی مسبوق به سابقه است.

از جمله مشکلات مهمی که برای صاحبان حساب‌های اجاره ای پیش می آید این است که براساس دستورالعمل موجود تمام این تراکنش‌ها باید با منشأ مشخص باشد. هر تراکنش خارج از حد معقول باید مشخص شود; حتی اگر این تراکنش‌ها مربوط به شخص دیگری که دارنده حساب هم نیست، باید با توضیحات کتبی دارنده حساب و مسئول تراکنش مشخص شود و در نهایت چنانچه با این حساب اقدام به پولشویی و دیگر جرائم اقتصادی از جمله فرار مالیاتی شده باشد مسئولیت پرداخت مالیات و دیگر عواقب ناشی از سوء استفاده از حساب متوجه صاحب حساب خواهد بود. بنابراین به همه مردم توصیه می کنم به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی، پیشنهاد اجاره حساب یا کارت بانکی را با هیچ مبلغی نپذیرند، تا از عواقب جدی ناشی از فعالیت‌های خلاف قانونی که از طریق حساب ها یا کارت‌های بانکی اجاره ای انجام می شوند در امان باشند.

فردی که حساب به نام او باز شده است، چه تضمینی وجود دارد زیر توافق خود با متخلف نزند؟
فرد متخلف از همان ابتدا دسته چک یا کارت اعتباری را به حساب اصلی حساب نمی هد تا اطلاعی از پروسه فعالیت او نداشته باشد. اعلام موجودی حساب، ارسال پیامک و … همه برای فرد متخلف می رود نه فردی که مالک آن است. بنابراین او اطلاعی از آن چه در حال رخ دادن است، نخواهد داشت. علاوه بر آن فرد متخلف از صاحب حساب در دفتر اسناد رسمی اقرار می گیرد که محتویات حساب مربوط به اوست و صاحب حساب، هر چند حساب به نام اوست، اختیاری در قبال آن ندارد.

آیا حساب‌های اجاره ای قابلیت شناسایی دارند؟ سازمان امور مالیاتی در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟
دفتر پولشویی و مبارزه با فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی بر اساس دستورالعمل شناسایی تراکنش‌های بانکی و با اتکا با اطلاعات پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی اقدام به بررسی و پیگیری حساب‌های مشمول نموده و با همکاری بانک مرکزی پس از شناسایی و بررسی برای تک تک این افراد پرونده مالیاتی تشکیل می دهد. بر این اساس چه قشر ثروتمند و چه افراد ناتوان از نظر مالی باید مورد شناسایی قرار بگیرند. دادستانی انتظامی مالیاتی حسب وظایف قانونی خود و در راستای استیفای حقوق حقه دولت (بیت المال) و مطالبه حقوق عمومی آحاد جامعه، ضمن استفاده از کلیه اهرم‌های حاکمیتی و اختیارات قانونی، در اجرای قانون مالیات‌های مستقیم، علیه مرتکبین اعلام جرم می کند. همچنین لایحه صندوق مکانیزه فروش که هم اکنون پس از تصویب در مجلس در حال بررسی و تصویب شورای نگهبان است نیز، پس از اجرایی شدن کمک موثری برای مقابله با اینگونه پدیده ها خواهد بود.

Posted by
امین شیرکوند

امین هستم. مدیر روابط عمومی زرین پال. به زمینه‌های ارتباطات و فناوری علاقه زیادی دارم، که همین دلیل بودنم در اینجاست.

7 دیدگاه

 1. اینام دارن خودشنو برزو میکنن با جامعه

 2. ممن عالی بود

 3. سلام – به تازگی بلایی هم به جان استرمر های آپارات افتاده که یه نفر از خدا بیخبر میاد مبالغ بزرگ دونیت( حمایت مالی ) میکنه اون هم با کارت افرادی که قبلا معلوم نیست به چه روشی اطلاعات کارت را بدست آورده این طوری بعد بعد از اینکه صاحب اصلی حساب به پلیس فتا شکایت میکنه پلیس فتا یقه استریمر از همه جا بی خبر را میگیره و از آن طرف هم اداره مالیات ول کن ماجرا نیست و مالیات تراکنش و گردش مالی استریمر رو میخواد این وسط استریمر بخت برگشته باید اونقدر بره بیاد تا همه رو قانع کنه – از رزین پال خواهش میکنم چاره ای برای این موضوع پیدا کنه برای مثال از بجز صاحبان کسب و کار از مشتریان هم بخواد یعنی مجبور کنه در رزین پال حساب کاربری تشکیل بدن و مبالغ بین حسابهای زرین پال جابجا بشه نه بین بانکها و زرین پال طوری که یه شماره حساب فقط برای پرداخت به حساب شخص(از بانک به زرین پال) و یک شماره حساب یا لینک فقط برای انتقال وجه بین کاربران باشه(از زرین پال به رزین پال) و از کاربرانش بخواد برای امنیت خودشون فقط لینک یا شماره حسابی رو برای مشتریانشون قرار بدن که فقط بشه از طریق حساب زرین پال بهش واریز کرد.شاید در ابتدا بگید یه پروسه ساده رو چرا اینقدر پیچیده و وقت گیر کنیم اما من میگم امنیت خیلی مهمتر به صرفه تر از سرعت کار هست یه خوره پیچیده گفتم ولی خب به نظرم چاره اش همینه من خودم تو صرافی کار کردم تنها راه و بهترین راه جلوگیری از پولشویی همینه

 4. خیلی این مورد رایج هستش
  مخصوصا تو بخش فروش دارو و فروش لوازم پزشکی
  اینکه رد این افرادم بخوان بزنن میبینن ی شبکه عجیب متصل به هم در حاها مختلف هستند
  تست میکنند چجوری گردش پول بشه بهتره.شروع میکنن به واریز

 5. این موارد خیلی پیچیدست. فک کنم ی سازوکار بانکی می خواد که بشه از وقوع اتفاقاتی که آقای موسی گفتن جلوگیری کنه. از عهده زرین پال برنمیاد

 6. به نظر من زرین پال باید امکانی رو فراهم کنه تا بنده به عنوان کاربر زرین‌پال بتونم با گذاشتن سقف مبلغ واریز برای لینک پرداخت شخصی‌ام از پرداخت مبالغ هنگفت و دور از انتظار که اغلب مصداق مجرمانه میتونه داشته باشه جلوگیری کنم.
  برای مثال این استریمر می‌تونست به کسی اجازه نده تا مبلغ بالای سرقتی رو به حساب زرین پالش واریز کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.