اهمیت استراتژی فروش آنلاین در دیجیتال مارکتینگ

در عصری از دوران زندگی بشریت قرار داریم که بازاریابی سنتی جای خود را به بازاریابی مدرن داده است. داشتن نقشه‌ی راهی برای جا نماندن از این نوع کسب و کار آن هم در شرایطی که این فرآیند در چند سال گذشته سرعت بیشتری گرفته است،  ارزش و اهمیت زیادی خواهد داشت.

همگی شاهد افزایش دسترسی عموم مردم به گوشی و تبلت‌های هوشمند همانند لب تاپ و رایانه هستیم. مشغله‌ی روزانه افراد سبب شده است که بیشتر به سمت خرید آنلاین روی بیاورند. طراحی سایت و حضور در شبکه‌های اجتماعی و دیگر مراحل اولیه‌ی شروع کسب و کار کافی نیستند. کسب اعتماد مشتری و اعتبار سازی برند نقش تعیین کننده‌ی بعدی دارد.

نقشه‌ی راه یا استراتژی فروش به این معنی است که با هماهنگی تمام اعضای کسب و کار یا سازمان برای هدف مشخص شده بازدهی فروش را بالا برده و از هدر رفتن سرمایه‌ی مالی و معنوی جلوگیری کنیم. حال شما را با سه عنصر مهم در تبیین استراتژی فروش آنلاین آشنا می‌کنیم:

۱- تولید محتوا در جهت بالا بردن فروش آنلاین

محتوا می‌تواند هم باعث پیشرفت استراتژی آنلاین شود و هم مانع از پیشرفت آن. مشتریان، دیگر علاقه‌ای به مطالب ساده ندارند و به دنبال مطالبی هستند که کاربردی برایشان داشته باشد. کیفیت محتوا ارزش برند ما را بالا برده و می‌تواند تجارب کاری ما را در اختیار مشتریان قرار دهد. محتوای آموزشی، محتوای تصویری و … نقش تعیین کننده در این امر را ایفا می‌کنند. در ادامه چند نوع محتوای تأثیرگذار در موفقیت استراتژی آنلاین را معرفی میکنیم:

الف) وبلاگ

وبلاگ و وبلاگ نویسی را می‌توان مهمترین بخش در تولید محتوا تلقی کرد. میتوان در کنار وب سایت کسب و کار خود، بخش وبلاگ را نیز راه اندازی کرد. این کار به ما کمک می‌کند تا:

  • ترافیک سایت و رتبه سایت خود را افزایش دهیم.
  • بطور منظم محتوای مرتبط با کسب و کار را منتشر کنیم و فعالیت آنلاین داشته باشیم.
  • تصویر برند تجاری خود را در شبکه‌های اجتماعی بهبود دهیم.

تولید محتوا در وبلاگ باید به طور منظم و مستمر انجام گیرد تا بتواند در بالا بردن حس اعتماد به مشتری کمک کند.

ب) رویداد و وبینار آنلاین

به کلاس، دوره، سمینار و یا هر رویداد آنلاینی گفته می‌شود که در محیط وب و با استفاده از اینترنت بصورت کاملاً آنلاین، زنده، تعاملی و دو طرفه در یک زمان مشخص برگزار می‌شود. وبینار محتوای آموزشی تصویری برای نمایش چشم انداز یه برند ارائه می‌دهد که موضوع آن می‌تواند یک محتوای مشخص و یا یک رخداد روزانه در وب سایت ما باشد که تجربه ما را در این صنعت نمایش می‌دهد.

پ) مطالعات موردی و گواهی اجتماعی

برخی مطالعه موردی (Case Study) را یک استراتژی پژوهش قلمداد می کنند. در این استراتژی تعدادی از روش های کمی، کیفی یا هر دو ممکن است به کار رود. مشاهده مشارکتی، مشاهده مستقیم، قوم شناسی، مصاحبه، گروه های کانونی، تحلیل اسناد و حتی پرسشنامه یا ترکیبی از همه موارد مذکور ممکن است استفاده شوند. مطالعه موردی ابزار مفیدی برای درک چشم انداز برند است، چه در حد چند جمله و پاراگراف و چه خیلی بیشتر از آن. همچنین مطالعه موردی می‌تواند راه حل شما برای مشکلات کاربران گذشته را نمایش دهد.

ت) محتوای شبکه‌های اجتماعی

داشتن مهارت خلاقیت در تولید محتوا از اهمیت زیادی برای استراتژی فروش آنلاین بهره‌مند می‌باشد. به همین دلیل فعالیت آنلاین در حوزه‌ی شبکه‌های اجتماعی، پاسخگویی به سوالات کاربران و راهنمایی آنان در مسیرهای ارتباطی منجر به افزایش فروش آنلاین می‌شود. بالا بردن محتوای تولیدی در کنار آسان بودن اشتراک گذاری آن نیز بسیار مهم است.

در ابتدا بابد مخاطبان هدف خود را در شبکه‌های اجتماعی بیابیم و با تولید محتوای منظم و پشتیبانی مستمر نظر کاربران هدف را جلب کنیم. محتوای تولیدی باید کاربردی، هدفمند و مناسب کاربران هدف باشد. محتوای که در بالا ذکر کردیم نیز همین کار را انجام می‌داد ولی این امر در شبکه‌های اجتماعی به برند ما کمک بیشتری می‌کند.

۲- بازدهی قیف فروش آنلاین

قیف فروش که گاهی به آن قیف بازاریابی (Marketing Funnel) یا قیف درآمد (Revenue Funnel) هم گفته می‌شود، مسیری است که یک مشتری راغب طی می‌کند تا به مشتری واقعی یا مشتری بالقوه ما تبدیل شود. برای این که استراتژی فروش آنلاین موفقی داشته باشیم لازم است تمام این مسیر به درستی بازبینی و بازسازی شود. بازسازی ما باید به صورت باشد که مشتری وسط راه از خرید پشیمان نشده و تا انتهای مسیر ارتباطی را طی کند. همچنین باید این مسیر طوری بازسازی شود که برای مشتری آسان باشد. برنامه عملی مورد نظر در قیف فروش:

  • نیاز مشتریان را با محصولات یا خدمات موجود هماهنگ نماییم.
  • راهکار شنیدن صدای مشتری را در هر مرحله تبیین نماییم.
  • مشتری در هر مرحله، از مرحله بعدی عملیات فروش اطلاع کافی داشته باشد.
  • سازمان قادر به تعیین مدت زمان یک چرخه کامل فروش گردد.

با فعالیت‌هایی نظیر بازاریابی و تبلیغات، اطلاعات کافی به افراد بازار هدف منتقل نماییم، تا آگاهی افراد از برند ما افزایش یابد. مخاطبین اکنون آگاه هستند و اصطلاحاً مشتری بالقوه محسوب می‌شوند. هرچه میزان آگاهی از برند بالاتر باشد، تعداد بیشتری از افراد به مسیر انتهایی قیف فروش نزدیک خواهند شد. از بین مشتریان بالقوه در بازار، آنانی که به برند ما احساس علاقه می‌کنند، امّا هنوز تصمیم به خرید از ما نگرفته‌اند، چنین افرادی را مشتریان راغب می‌نامند.

۳- استفاده از داده‌ها و تجزیه و تحلیل برای بازدهی استراتژی فروش آنلاین

برای جمع آوری و تحلیل بهتر داده‌ها در حساب کاربری کسب و کار در Google Analytics، فروشندگان و بازاریابان آنلاین، نحوه تفسیر فعالیت‌های آنلاین کاربران هدف خود را مدام تغییر می‌دهند. همچنین طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که امروزه کاربران از برندهایی که تعامل بهتری با آن‌ها دارند بیشتر خرید می‌کنند.

با استفاده از این داده‌های جمع آوری شده می‌توان استراتژی فروش آنلاین موفق‌تری را در نظر گرفت. مراحل قیف فروش خود را شناسایی و ارزیابی کنید. مسیرهای ارتباطی فروش آنلاین به برقراری ارتباط کاربر با برند ما کمک می‌کند. پس از شناسایی مسیرهای ارتباطی، به بهبود و بازسازی مسیرها بپردازیم تا فروش آنلاین خود را افزایش دهیم.

 نتیجه گیری

یک استراتژی فروش آنلاین موفق با فهم دقیق نیاز، عادات و خواسته‌های مشتریان شروع می‌شود. و با بهره گیری از ابزارهای آنلاین و تجزیه و تحلیل اطلاعات تجاری و زیرساخت‌های شبکه‌های اجتماعی، می‌توانیم:

  • قیف فروش آنلاین خود را بهبود بخشید.
  • استراتژی فروش آنلاین خود را بهینه سازی کنید.
  • کسب درآمد بیشتری از فروش آنلاین داشته باشید.

امین هستم. مدیر روابط عمومی زرین پال. به زمینه‌های ارتباطات و فناوری علاقه زیادی دارم، که همین دلیل بودنم در اینجاست.

13 دیدگاه On اهمیت استراتژی فروش آنلاین در دیجیتال مارکتینگ

پاسخ دهید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.