اتـاق خبـر زرین‌پال

وضعیت پرداخت کشور زیر ذره‌بین زرین‌پال؛ معرفی سامانه زرین‌بین

زرین بین

سامانه «زرین‌بین» زرین‌پال این امکان را فراهم می‌کند تا در لحظه وضعیت پایداری تمام ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت (PSP) کشور قابل مشاهده باشد.

گزارش‌های قابل مشاهده در سامانه زرین‌بین علاوه‌بر ایجاد شفافیت و اطلاع‌رسانی، یک راهنمای خوب برای کسب‌وکارها است. به این صورت که می‌توانند ادامه‌دار بودن اختلال در روند پرداخت‌های سمت مشتریان‌شان را در لحظه مدیریت کنند.

یکی از گزارش‌های سامانه زرین‌بین، وضعیت پایداری درگاه پرداخت زرین‌پال است که نسبت به وضعیت پایداری PSPها، مشتریان پذیرندگان‌اش را در لحظه به پایدارترین PSP منتقل می‌کند تا هیچ تراکنش ناموفقی ثبت نشود.

علاوه‌بر این گزارش، اطلاع از وضعیت پایداری سرویس‌ها و APIهای زرین‌پال مثل تسهیم شناور، امکان‌پذیر است.

گزارش لحظه‌ای از وضعیت پایداری تمام ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت (PSP) مانند آسان پرداخت، به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک پاسارگاد، تجارت الکترونیک پارسیان، ایران کیش، پرداخت نوین و… نیز در این سامانه قابل مشاهده است. در کنار این گزارش مدت زمان حضور کاربران در درگاه‌های پرداخت گوناگون از لحظه ورود به درگاه پرداخت تا لحظه پرداخت و خارج شدن از درگاه پرداخت به نمایش گذاشته می‌شود.

نمودار مدیریت زمان پاسخگویی وب‌سرویس PSPها بیان‌گر مدت زمان پاسخگویی این وب‌سرویس‌ها از لحظه ساخت تراکنش تا احراز تراکنش است.

یکی دیگر از گزارش‌های سامانه زرین‌بین وضعیت دسترسی به سرویس‌های زرین‌پال از طریق دیتاسنترهایی مانند آسیاتک، افرانت، هاست ایران، ایران سرور، پارس‌آنلاین و… است.

زرین‌پال با هدف ارائه اطلاعات شفاف و دقیق از وضعیت پرداخت کشور، سامانه زرین‌بین را در اختیار همگان قرار داده است. این سامانه علاوه‌بر ارائه گزارش از وضعیت‌های موجود، فرآیند رسیدگی به حوادث پیش‌آمده را به طور منظم به‌روز رسانی و اطلاع‌رسانی می‌کند.

هم‌اکنون دسترسی به این سامانه از طریق آدرس status.zarinpal.com امکان‌پذیر است.