اتـاق خبـر زرین‌پال

افتتاح مرکز نوآوری زرین در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری

زرین‌پال از «مرکز نوآوری زرین» در ساختمان رویش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم و دکتر فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه تربیت مدرس، رونمایی کرد.

این مرکز با هدف رویش طرح‌های خلاقانه و دانش‌محور از درون دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها توسط زرین‌پال تاسیس شده است. در حال حاضر طرح‌ها و ایده‌های دانش‌محور از تیم‌های دانشجویی و پژوهشی در حال بررسی و ارزیابی قرار دارند. همچنین تعدادی طرح نوآورانه در صنعت IT توسط‌ تیم‌های دانشجویی در حال توسعه است. از این طرح‌ها می‌توان به پروژه‌های گروه زرین مانند نئوزرین، آکادمی زرین، زرین‌ورلد و… اشاره کرد.

سورنا ستاری در آیین رونمایی و مراسم افتتاحیه ساختمان رویش در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، با اشاره به رویکرد تحول آفرین و تازه‌ای که در پژوهش و دانشگاه ایجاد شده است، گفت: باید جهت‌گیری تازه‌ای را در حوزه پژوهش آغاز کنیم و روندی که مبنی بر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش است را توسعه دهیم. پارک‌های علم و فناوری بستری مناسب برای توسعه سرمایه‌گذاری در پژوهش هستند. شرکت‌های دانش بنیان با ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه، ایجاد آزمایشگاه‌ها و بخش های تولیدی در این پارک‌های علم و فناوری، زمینه‌ساز ارتباط میان صنعت و دانشگاه می‌شوند. مهم این است که بستر لازم برای  فعالیت این مجموعه‌ها و فضای لازم برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شود. این کلید تحول است، اگر می‌خواهیم دانشگاهی داشته باشیم که در متن جامعه باشد معنی آن این است که دانشگاه بتواند مشکلات جامعه را حل کند و محصول به جامعه بدهد.

در همین راستا با توجه به سال تولید دانش‌ بنیان، زرین‌پال رویکردی حمایت‌گرانه از طرح‌های دانش بنیان تا رسیدن به مرحله اجرا و بهره‌برداری را در دستور کار خود قرار داده است. این حمایت با توجه به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری زرین‌پال بر روی این طرح‌ها، و همچنین ظرفیت‌های پلتفرم زرین‌کراود که در مرکز نوآوری زرین و با مجوز رسمی از سازمان فرابورس توسعه داده شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، در موضوع جمع‌سپاری مالی و تامین سرمایه برای این طرح‌ها و پروژه‌ها، می‌تواند زمینه‌ساز رشد آنها باشد.